Jak powinna wyglądać blizna po CC?

Blizna po cięciu cesarskim znajduje się najczęściej tuż nad spojeniem łonowym, na linii owłosienia łonowego. Cięcie wykonane w tym miejscu jest najbardziej estetyczne pod względem wizualnym, gdyż warto wiedzieć, że jeszcze kilkanaście lat temu cesarka oznaczała cięcie pionowe przez środek brzucha. Wykonanie operacji w ten sposób sprawiało, że kobieta miała bardzo dużą i widoczną bliznę, czasem powłoki nie były zszyte równo, występowało większe ryzyko powstawania przepuklin w tym miejscu.

Miękkie, samoprzylepna plastry silikonowe przeznaczone do stosowania na blizny różnego pochodzenia – zarówno świeże, jak i już istniejące. Plastry rozjaśniają je, wygładzają i zmniejszają ich widoczność. 
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: Silaurum plastry. ZASTOSOWANIE: Wspomaganie leczenia blizn różnego pochodzenia: pooperacyjnych, pooparzeniowych, pourazowych itp., wygładzanie i rozjaśnianie blizn nowo powstałych oraz już istniejących, zmniejszanie widoczności blizn, wspomaganie prawidłowego bliznowacenia zmian skórnych. PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea sp. z o.o. PRODUCENT: Solinea sp. z o.o.
Reklama

Aktualnie cięcie skóry i znajdujących się pod nią warstw wykonuje się tak, aby kobieta miała jak najmniejszy ślad. Prawidłowo zagojona rana i wykształcona w jej miejscu blizna wygląda z czasem jak jasna, perłowa kreska na skórze.

Jeśli jednak blizna jest nierówna, przerośnięta, występują bliznowce, skóra jest np. wciągnięta z jednej strony i w rezultacie brzuch wygląda nieestetycznie, oznacza to, że kobieta powinna zacząć pracować z blizną pod okiem fizjoterapeuty. Jeśli nie jest zdecydowana na pomoc specjalisty, może wygojoną bliznę na własną rękę masować i nawilżać, a także stosować plastry na bliznę po cesarce, uelastyczniające skórę w miejscu nacięcia.

Pielęgnacja blizny po cesarskim cięciu

W pierwszych dniach połogu tworząca się blizna musi być dokładnie obserwowana przez kobietę oraz kontrolowana przez położne i lekarzy na oddziale położniczym. Po wyjściu do domu położna środowiskowa powinna wiedzieć, jak goi się blizna, aby prawidłowo pokierować procesem gojenia, gdyby wystąpiły jakiekolwiek powikłania.

Na samym początku rana jest przykryta opatrunkiem, który na drugi lub trzeci dzień zostaje zdjęty, aby rana goiła się „na powietrzu”. Przynajmniej raz dziennie, w trakcie wieczornego prysznicu, kobieta powinna umyć ranę mydłem hipoalergicznym (bez substancji zapachowych, barwników czy zbędnych konserwantów) pod strumieniem bieżącej wody. Wymycie z rany wydzielin, nieodłącznie związanych z procesem gojenia, powinno być delikatne, wykonane czystymi palcami, nie na siłę. Osuszenie najlepiej wykonać czystym ręcznikiem jednorazowym. W warunkach szpitalnych ranę można spryskać preparatem z oktenidyną, która odkazi skórę.

Pielęgnacja rany w domu wygląda identycznie. Kobieta samodzielnie nie powinna mobilizować rany, aż ta nie będzie do końca zagojona, a szwy ściągnięte. Mobilizacja blizny oznacza działania powodujące wzrost jej elastyczności i nawilżenia. Dzięki temu miejsce cięcia nie sprawia uczucia dyskomfortu, nie swędzi i nie ciągnie.Na rynku jest wiele preparatów, które wspomagają proces tworzenia blizny. Wśród nich na szczególne zainteresowanie zasługują silikonowe plastry na bliznę po cesarceżele z dodatkiem silikonu, które tworzą warstwę ochronną na bliźnie. Aktualnie są to produkty najczęściej wybierane i najczęściej polecane do pielęgnacji blizny po cięciu cesarskim.

Silikonowy żel z nanokoloidem złota do stosowania na blizny różnego pochodzenia. Preparat można stosować w leczeniu nowych, jak i już istniejących blizn. 
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: Silaurum żel na blizny. ZASTOSOWANIE: Wspomaganie leczenia nowych, jak i już istniejących blizn różnego pochodzenia: blizny pooperacyjne, blizny pourazowe, blizny poparzeniowe, blizny potrądzikowe. PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea sp. z o.o. PRODUCENT: Solinea sp. z o.o.
Reklama

Kiedy można zacząć stosować plastry na bliznę po cesarce?

Plastry na bliznę po cesarce można zacząć używać wtedy, kiedy rana jest całkowicie wygojona. Co to oznacza? Rana jest sucha i wygląda jak czerwona kreska. Na bliźnie nie ma miejsc, z których sączy się jakakolwiek wydzielina, okolica dookoła nacięcia nie jest zaczerwieniona, czy wyraźnie cieplejsza niż reszta ciała (co może sugerować zakażenie). Plastry na bliznę po cesarce można zacząć stosować około 14-21 dni po porodzie. Warto, aby zielone światło do samodzielnych działań dał ginekolog lub położna, którzy fachowym okiem oceniają bliznę. U niektórych kobiet czas wygojenia rany może się wydłużyć lub skrócić, to kwestia indywidualna.

Czy plastry na bliznę po cesarce są skuteczne?

Plastry silikonowe tworzą na bliźnie opatrunek, który zapobiega parowaniu wody z tkanek oraz zabezpiecza przed urazami mechanicznymi czy nawet obcieraniem bielizny. To sprawia, że plastry na bliznę po cesarce powodują wzrost nawilżenia gojącej się skóry oraz tworzą idealne warunki do wykształcenia się prawidłowej blizny. Proces bliznowacenia pod plastrem silikonowym zazwyczaj przebiega bez zakłóceń.

plastry na bliznę po cesarce

Silikonowe plastry na bliznę po cesarce i preparaty z silikonami uznawane są za jedne z najskuteczniejszych produktów używanych w profilaktyce powstawania bliznowców, czyli blizn przerostowych.

Silikony to substancje wysoce bezpieczne w kontakcie ze skórą, nie przenikają do organizmu, działają jedynie na powierzchni. Mają udowodnione działanie wpierające procesy regeneracyjne, zmniejszają świąd rany, ból oraz uczucie suchości czy ciągnięcia w miejscu wykonania cięcia. Zdecydowanie zwiększają codzienny komfort kobiety, która je stosuje na bliznę po cesarce.

Jak stosować plastry silikonowe na blizny?

Plastry na bliznę po cesarce wyglądają jak elastyczne i przezroczyste paski, które można przycinać tak, aby jak najlepiej dopasować je do blizny. Zakłada się je na umytą i suchą skórę – wystarczy odkleić folię ochronną i klejącą stroną przyłożyć do blizny. I to wszystko. Bardzo łatwe użycie produktu to duża zaleta plastrów z silikonem.Dodatkowym atutem jest możliwość wielokrotnego naklejania ich na skórę. Kobieta nosząca plaster na bliźnie powinna ściągnąć go przed kąpielą, a po niej – z powrotem go założyć. Można tak robić przez 3-4 dni, a plaster wymienia się na nowy, dopiero wtedy, jeśli klej przestaje trzymać się skóry. Plaster przyklejany ponownie nie traci swoich właściwości bez względu czy to jego pierwszy, czy trzeci dzień na skórze.

Jak długo stosować plastry na bliznę po cesarce?

Terapia plastrami trwa co najmniej kilka tygodni. Im wcześniej rozpocznie się ich stosowanie, tym szybciej widać efekty na bliźnie.

Miękkie, samoprzylepna plastry silikonowe przeznaczone do stosowania na blizny różnego pochodzenia – zarówno świeże, jak i już istniejące. Plastry rozjaśniają je, wygładzają i zmniejszają ich widoczność. 
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: Silaurum plastry. ZASTOSOWANIE: Wspomaganie leczenia blizn różnego pochodzenia: pooperacyjnych, pooparzeniowych, pourazowych itp., wygładzanie i rozjaśnianie blizn nowo powstałych oraz już istniejących, zmniejszanie widoczności blizn, wspomaganie prawidłowego bliznowacenia zmian skórnych. PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea sp. z o.o. PRODUCENT: Solinea sp. z o.o.
Reklama

Plastry na bliznę po cesarce są w stanie w pewnym stopniu uelastycznić nawet stare, kilkuletnie blizny. Są one również świetnym dopełnieniem terapii fizjoterapeutycznej. Przewagą plastrów silikonowych nad żelami jest to, że plaster można nakleić i na cały dzień o nim zapomnieć, a on i tak działa. Jeśli kobieta wybiera żel silikonowy, efekty zależą od częstego i regularnego smarowania nim blizny.

Długotrwałe stosowanie plastrów na bliznę po cesarce nie przynosi żadnych skutków ubocznych. Jeśli terapia postępuje powoli, bez przeszkód można ją przedłużać, bez żadnej szkody dla organizmu.

Może zainteresować Cię także: Rozejście blizny po cesarskim cięciu – co to oznacza?